Аналіз роботи шкільної бібліотеки за 2014-2015 навчальний рік

Бібліотека Трушківської ЗОШ І-ІІІ ступенв є однією з важливих культурно- освітніх, виховних та науково – допоміжних ланок, яка виконує велику роль у формуванні національної свідомості, любові до свого народу, своєї землі.

Минулий рік 2014-2015 н.р. був насичений подіями в бібліотеці. Роботу з читачами розпочинала із знайомства учнів із шкільною бібліотекою. Розповідала читачам про мудрих вчених друзів, які завжди приходять, коли відкриваєш книгу. Ознайомлювала учнів з правилами користування бібліотекою, книгою. Пропонувала до перегляду книжкові виставки.

Велась робота щодо збереження підручників та книг, вихованні поваги до праці людей, які їх створюють, а також прилученні підростаючого покоління до книги, як джерела знань, культурних надбань та цінностей України.

При популяризації літератури з метою забезпечення інформаційних потреб учнів здійснювалась проведенням різних масових заходів шкільною бібліотекою разом із педагогічним колективом школи. Це такі заходи :

-«Мандрівка книжковим містом»;

-«Свято читача»;

— «Рідна мова чарівниця – душі народної криниця»;

-«День Соборності України»;

-Літературний Шевченківський вечір «І збулись твої мрії, Тарасе»;

-«Читання – ось краще навчання»;

-Літературний ранок до Дня народження Лесі Українки.

Протягом року бібліотекою була надана допомога у про веденні тематичних уроків на теми :

-«Подорож у світ професій»;

-«Українська кухня від давнини до сучасності»;

— «Роль ООН у захисті прав дитини»;

-«Профілактика табакокуріння, СНіД, алкоголізм»;

-«Від подвигу особистості до подвигу народу»;

-«Людина і вогонь. Протипожежна безпека».

У своїй роботі щодо сприяння гуманітаризації навчально-виховного процесу та духовного становлення школяра, бібліотека використовувала різноманітні форми та методи.

Протягом року були створені та запропоновані до перегляду постійно діючі та тимчасові книжкові виставки:

«У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи», «Конституцію вивчаємо, пам'ятаємо, поважаємо», «Закон і право», «Ти! Маєш право…», «Моя земля, моя історія жива», «Козацькими дорогами за козацькими стравами», «Історія України – шлях до істини», «Перемога: пам'ять і правда», «Вічно живі», «Герої не вмирають», «Дорогами болю: до Дня Перемоги», «Голодомор – скрижалі пам'яті», «Чорнобиль – біль наш довічний», «Рятуймо люди землю», «Знати, щоб передбачити, передбачити, щоб діяти», «Ми чуємо, тебе Тарасе, крізь століття», «Шевченко – художник», «Довженко – співець краси», «Довго щирими сими словами до людей промовлятиму я», «Голос вічності», «Моя Україна – широкі простори: поля і левади, долини і гори…Молитва і пісня, і слова натхнення», «Музика. Театр», «Барви рідної мови», «Світ професій», «Школа самоврядування», «Сухомлинський: діалог із сучасністю», «Сучасний урок: проблеми, пошуки, знахідки», «Батьківський всеобуч», «Улюблені книги моєї родини», «Прочитайте, це цікаво», « Казки народів світу», «Дужими зростаємо, про здоров'я дбаємо», «Не нашкодь собі», «Шкідливі звички – шлях у безодню», «Українське відродження», «Нема переводу добрим звичаям народу», «Люби і знай свій рідний край», «Білоцерківщина літературна», «Зростаймо з улюбленими книжками», «Пригоди, подорожі, фантастика», «Про цікаве на планеті читай в журналі чи газеті», «Невідомі сторінки відомих біографій», «»Життя славетних людей», «І знову в слові повернусь», «Скарб од далеких прадідів – то рідна мова й рідне письменство», «Барви рідної мови», «Увага, новинки!».

До Всеукраїнського свята бібліотек з учнями 5 кл. провела мультимедійний урок « Все про бібліотеку та книгу». З цікавістю діти слухали легенду про бібліотекаря, взяли участь у конкурсах та вікторинах, розповідали вірші та приказки про книгу. З учнями 6 кл. було проведено бібліотечний урок «Художники – ілюстратори». Діти переглянули виставку картин, розповідаючи про творчість художників України.

Шкільна бібліотека брала активну участь у проведенні Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек. З учнями 3 класу була проведена година книголюба «Книги – вірні друзі, бережіть їх». Вони охоче відповідали на запитання про правила поводження з книгою, попрацювали в «Книжковій лікарні» та активно взяли участь у проведенні брейн-рингу за казками. З учнями 9 класу було проведено презентацію книги Євгенія Чернецького «Браницькі», та перегляд книжкової виставки « Козацькій славі жити у віках». Для учнів 4 класу було запропоновано перегляд презентацію «Великий казкар Ганс Християн Андерсен». Діти активно відповідали на запитання конкурсу «Впізнай казку за її початком», конкурсу «Впізнай казку за ілюстрацією», «Впізнай казку за ключовими словами», назвами героїв казок. Учні 6-7 класів переглянули фільм «Живая радуга», Діти 5 класу з цікавістю переглянули презентацію «Життя і творчість М.Носова», пригадали прочитані книги автора та взяли інші його твори.

Проводячи Всеукраїнський тиждень дитячого читання бібліотекою було проведено Свято «Читання – ось краще навчання». Учні молодших класів взяли активну участь у конкурсі на кращий малюнок «Намалюй казку», виготовляли закладини-саморобки. З учнями 1 класу був проведений конкурс « Мама і я – читацька сім'я». Діти активно відповідали на запитання конкурсу, показали свою ерудицію і були нагороджені книгами. Учні школи відгукнулися на акцію «Подаруй бібліотеці книгу» і поповнили книжковий фонд на 10 цікавих книг. До Дня ювілярів- письменників і книг учням було запропоновано перегляд ряд презентацій з життя і творчості письменників та художників «Ювілейний зорепад». До Дня патріотичної книги відбувся мультимедійний урок «Рік ветеранів – час легенд».

Була проведена робота з патріотичного виховання, а саме :

-Година інформування «День українського козацтва»;

-Година інформування «Роль ООН у захисті прав дитини»;

-Бесіда біля книжкової виставки «Зі сплаву мертвих і живих писалось ім'я Перемога»;

-Бесіда біля книжкової виставки «Голодомор – скрижалі пам'яті»;

-Години спілкування біля книжкових виставок: «У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи», «Конституцію вивчаємо, пам'ятаємо, поважаємо», «Закон і право», «Моя земля, моя історія жива»;

-Свято «Козацькі забави»;

-Години спілкування біля книжкової виставки «Їх імена безсмертні» ;

-Інформаційна година «До Дня соборності України» ;

-Інформаційні хвилини «Міжнародний день визволення в'язнів фашистських таборів», «Міжнародний день пам'ятників та історичних місць», «Чорнобильський дзвін»;

-День інформації «Велика Вітчизняна — час і пам'ять».

Проводилась робота по профорієнтації. Для учнів 5 кл. проведено бібліотечний урок «Художники – ілюстратори». З учнями 7 кл. — бібліотечний урок «Від швачки до кутюр'є». День інформації пройшов в 6 кл на тему «Українська кухня від давнини до сучасності». З учнями 1-11 класів провела «Подорож у світ професій».

Протягом усього навчального року надавалась допомога педагогічному колективу в доборі методичної та художньої літератури для проведення уроків та різноманітних заходів. Ведуться всі форми обліку роботи бібліотеки Проведено інвентаризацію фонду підручників. Своєчасно ведеться обробка та видача нових підручників, а також списання старих. В цій роботі мені завжди приходять на допомогу актив бібліотеки.

Формувала книжковий фонд, передплачувала періодичні видання.

Протягом року проводились рекомендаційні бесіди, бесіди про прочитане, огляди літератури. Складала рекомендаційні списки літератури, робила аналіз читацьких формулярів. Поповнювала книжкові каталоги та картотеки, складала рекомендаційні списки літератури.

В стінах бібліотеки, яка розмістилась в новій красивій кімнаті завжди затишно. Тут цікаво проходять різноманітні заходи. Активно використовується комп'ютер для пошуку інформацій за різними запитами вчителів та учнів.

Біля «Календаря пам'ятних дат» завжди гамірно. Тут проходять рекламні та інформаційні перерви кожного місяця. Проходять години цікавих повідомлень з нагоди різних свят та подій.

Були оформлені ряд стендів, де учні змогли перечитати правила поводження з книгою, як написати реферат, збірка пам'яток та рекомендацій щодо роботи з підручниками.

Співпрацюю з сільською бібліотекою, яка завжди надає допомогу у проведенні книжкових виставок. Велику допомогу також нам надають інші шкільні бібліотеки району по МБА.

Для забезпечення якісного бібліографічного обслуговування педагогічного колективу, учнів і батьків бібліотека і надалі приділятиме першочергову увагу довідково-бібліографічному апарату. Планую введення книжкового фонду до електронного каталогу.

Підвищую свою кваліфікацію беручи участь у семінарах, конференціях, курсах.

В 2013-2014 н.р. робота шкільної бібліотеки була направлена на відзначення 200-річчя Т.Г.Шевченка, 175-річчя І.С.Нечуй-Левицького.

У 2014-2015 н.р. була і буде центром життя школи і виконуватиме три основні функції: інформаційну, освітню, культурну.